آرش هنرور | طراحی سایت در شیراز | آموزش برنامه نویسی
آموزش لینوکس

آموزش مقدماتی کار با خط فرمان لینوکس | قسمت اول

امروز با آموزش لینوکس در خدمتتون هستم. در این قسمت سعی میکنیم کمی با خط فرمان لینوکس آشنا بشیم و یک سری از دستورات اون رو یاد بگیریم. برای شروع لازم هست بدونیم لینوکس و خط فرمان لینوکس چی هست ؟

 همینطور که میدونید لینوکس یک سیستم عامل Open Source یا متن باز هست که بیشتر روی سرور ها استفاده میشه ولی خوب خیلی از کلاینت ها هم از این سیستم عامل استفاده میکنن. بر عکس ویندوز که بیشتر کارهای اون روی محیط کاربری گرافیکی اون انجام میشه، در سیستم عامل لینوکس بیشتر کارها در خط فرمان اون یا همون Command Line اون انجام میشه.

در ادامه دستورات مقدماتی کار با خط فرمان لینوکس رو باهم یاد میگیریم پس اگر به کار با خط فرمان لینوکس علاقمند هستید با من آرش هنرور همراه باشید تا  یکی از مهم ترین قسمت های آموزش لینوکس یعنی آموزش کار با خط فرمان لینوکس رو با هم شروع کنیم.

Terminal

برای شروع کار نیاز هست که شما Terminal رو در لینوکس باز کنید. کافی هست Ctrl + Alt + T رو بزنید تا محیط ترمینال برای شما باز بشه.

پس از باز کردن ترمینال شما با همچین نوشته ای روبرو میشید:

root@kali:~#

این نوشته به ترتیب نام کاربری حساب فعلی شما که root هست نوشته شده، بعد از اون نام توزیع لینوکس شما که در این مثال kali هست نشون داده شده و سپس علامت # که نشون میده حساب کاربری شما ادمین هست در سیستم نوشته شده. اگر به جای # علامت دیگری مثل $ قرار داشت یعنی حساب شما در سیستم ادمین نیست.

نکته دیگه ای که باید بهش توجه کرد اینه که زمانی که شما به عنوان یک مدیر با خط فرمان کار میکنید در واقع با Shell سر و کار دارید. به زبان ساده Shell یک ورودی هست که دستورات رو از کاربر گرفته و برای اعمال، آنها را به سیستم عامل منتقل میکنه. چندین برنامه Shell وجود دارد که معروفترین آنها بین اکثر توزیع های لینوکس Bash نام دارد.

ساختار دستورات در Terminal

معمولا دستورات لینوکس شامل سه بخش میشوند: بخش اول، خود دستور یا Command، بخش دوم، متغیر های دستور یا Options و بخش سوم، آرگومانهای دستور یا Arguments. برای درک بهتر این بحث به دستور زیر نگاه کنید:

useradd –m –g admin tmlmanager

دستور بالا از ۳ بخش تشکیل شده، بخش اول، useradd که خود دستور است. بخش دوم m- و g admin- که هر دو متغیرهای دستور هستند و بخش سوم tmlmanager که آرگومان دستور است.

حالا وقت اون هست که یک سری دستورات مقدماتی از این خط فرمان رو یاد بگیریم.

دستور pwd

 این دستور مکان فعلی یا دایرکتوری فعلی شما رو به شما نمایش میده. پس از زدن این دستور خروجی مشابه زیر برای شما نمایش داده میشه که مکان فعلی شما هست:

/home/arash

دستور ls

این دستور لیست تمامی فایل ها و فلدر هایی که در دایرکتوری فعلی شما وجود داره رو به شما نشون میده همچنین شما میتونید با زدن کد زیر اگر فایل یا فلدر مخفی وجود داشت اون ها رو هم نمایش بدید:

ls -a

دستور cd

به وسیله این دستور شما میتونید از دایرکتوری فعلی خودتون به یک فلدر دیگر برید، به طور مثال شما در home هستید و میخواید به فلدر downloads برید، شما باید کد مشابه کد زیر رو در ترمینال وارد کنید:

cd downloads

شما همچنین به وسیله دستور cd میتونید از دایرکتوری فعلی خود به یک فلدر قبل تر بروید، برای این کار باید از کد زیر استفاده کنید:

cd ..

دستور mkdir و rmdir

به وسیله دستوز mkdir شما میتونید یک فلدر در مکان فعلی خود بسازید، برای این کار دستور mkdir و سپس نام فلدر مورد نظر خودتون رو مشابه دستور زیر وارد میکنید:

mkdir test

همچنین شما میتونید به وسیله دستور rmdir یک فلدر از دایرکتوری فعلی خودتون رو پاک کنید. کافی هست دستور rmdir و سپس نام فلدر رو وارد کنید:

rmdir test

دستور touch و rm

شما میتونید به وسیله دستور touch یک فایل در دایرکتوری فعلی خودتون بسازید. کافی هست دستور touch و سپس نام کامل فایل خودتون رو وارد کنید:

touch test.txt

شما همچنین میتوانید مشابه دستور بالا به وسیله دستور rm یک فایل از دایرکتوری فعلی خودتون رو پاک کنید:

rm test.txt

در این قسمت سعی شد مقدماتی از خط فرمان لینوکس به شما آموزش داده بشه پس منتظر قسمت های بعدی باشید تا در قسمت های جدید آموزش لینوکس بتونیم باهم دستورات بیشتری رو یاد بگیریم. در قسمت بعدی آموزش لینوکس دستورات سخت تری رو باهم مرور میکنیم.

آرش هنرور

طراح و توسعه دهنده وب، از شیراز هستم. یک مهر ماهی عشق فوتبال که تفریحش فیلم دیدن و بازی های کامپیوتری هست. از سال 91 برنامه نویسی رو آغاز کردم و الان به عنوان برنامه نویس و طراح وب در شرکت پارسکدرز مشغولم.

به این مطلب نظر دهید

اینستاگرام

Invalid username or token.

من رو دنبال کنید

سوالات، مشکلات، پیشنهادات و انتقادات خودتون رو با من درمیون بذارید

من رو دنبال کنید